Kilka słów o Akademii Dokumentalnej

Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych, które podejmują zagadnienia kluczowe w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Z uwagi na to, że obejmuje tematy wykluczane ze ministerialnych scenariuszy edukacji, stanowi wyjątkowe źródło wiedzy zarówno o świecie, jak i sposobach opowiadania o wyzwaniach współczesności. 

Prezentowane w ramach Akademii Dokumentalnej filmy pochodzą z Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity - jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowych nagród, w tym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce, a także członka-założyciela Doc Alliance oraz od 2021 roku członka Europejskiej Akademii Filmowej.

Główne zagadnienia, które poruszamy w ramach Akademii Dokumentalnej: 

Do tej pory program realizowany był w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz na uczelniach wyższych. Skierowany jest do wszystkich osób, chcących podnieść swoją wiedzę o otaczającym świecie - także poza systemem edukacji instytucjonalnej. Działania podejmowane w ramach Akademii Dokumentalnej przyczyniają się do zmiany modelu edukacji - na bardziej oddolny, partycypacyjny, angażujący, przyczyniając się do mobilności społecznej. 

Akademia Dokumentalna to także liczne cykle projekcji i wykładów skierowanych do młodzieży akademickiej przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Wrocławskim, SWPS czy warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Fakultety uniwersyteckie Akademii Dokumentalnej to projekcje filmów połączone z wykładem i dyskusją z udziałem wykładowców uniwersyteckich, a także zaproszonych przez nich gości specjalnych. Mają wymiar semestralny i kończą się zaliczeniem, bądź pracą pisemną na ocenę, a studenci uzyskują za nie punkty ECTS. To nowatorskie projekty, które przecierają szlaki w nowym podejściu do edukacji filmowej na poziomie szkół wyższych - film dokumentalny wykorzystywany jest jako doskonałe źródło wiedzy. Na wielu uczelniach fakultety Akademii są pierwszymi i jedynymi tego typu przedmiotami, łączącymi pokazy filmów dokumentalnych w kinie z akademickim opracowaniem tematu i komentarzem. Duże zainteresowanie studentów świadczy o potrzebie nowych form nauczania - prowadzimy je już od 10 lat!

W ramach działań Akademii Dokumentalnej odbyły się także pokazy i szkolenia dla nauczycieli, projekcje i debaty m.in. dla rodziców z dziećmi w ramach cyklu OKI DOKI; pokazy dla seniorów, warsztaty dla dzieci w ramach cyklu OKI DOKI, cykle filmowe dla młodzieży, a także pokazy i debaty międzypokoleniowe. 

Akademia Dokumentalna VOD

W pandemicznym 2020 roku udało nam się z sukcesem stworzyć pierwszą w historii hybrydową edycję festiwalu. Dzięki temu docieramy online do wszystkich zakątków Polski, na pierwszym miejscu stawiając osoby również w małych miasteczkach oraz osoby z niepełnosprawnością. Ogromny sukces był dla nas kolejnym dowodem, że nadszedł czas, żeby stworzyć dla najciekawszych filmów dokumentalnych nowe miejsce w sieci. Miejsce, w którym każda osoba może poszerzyć swoją wiedzę o rzeczywistości, z czułością spojrzeć na innych i z troską na najbardziej palące problemy współczesnego świata - dlatego stworzyliśmy Akademię Dokumentalną VOD. 

Akademia Dokumentalna VOD to innowacyjny, internetowy projekt umożliwiający dostęp do filmów dokumentalnych i specjalnie przygotowanych programów edukacyjnych bez ograniczeń wynikających z miejsca zamieszkania, aby odpowiedzieć na potrzeby trzech grup odbiorców w całej Polsce:

Dla każdej z tych grup przygotowaliśmy oddzielne programy edukacyjne, odpowiadające zagadnieniom związanym z ich rozwojem i kształceniem. Projekt powstał w konsultacji społecznej z focusową grupą ponad 350 nauczycieli w obrębie proponowanych tematów, formatów filmów dokumentalnych i materiałów edukacyjnych.

Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii Dokumentalnej zostały wybrane filmy, które poszerzają wiedzę i doświadczenie na różnorodne tematy, których nie ma w podstawie programowej przedmiotów szkolnych i akademickich, dotyczących m.in.:

Biblioteka filmów została podzielona na tematyczne cykle, a także opatrzona metkami sugerującymi przedmioty szkolne, na których dane filmy oraz lekcje mogą zostać wykorzystane. W materiałach do filmów znajdziecie: scenariusze lekcji, nagrania edukacyjne, ćwiczenia z języka angielskiego. Liczne materiały dodatkowe pozwalają pogłębiać filmowe historie i tworzą jeszcze bardziej interaktywne treści dla wszystkich, którzy są ciekawi świata. 

Zapraszamy do kontaktu szkoły, uczelnie, nauczycieli i edukatorów, którzy chcą sięgnąć po nowe, innowacyjne metody edukacji poprzez praktykę.