Wirtualna sobowtórka Made to Measure

reż. Hans Block, Moritz Riesewieck, Cosima Terrasse 2022 Niemcy, Austria, Szwajcaria 52 min.
2022 – FF Genewa
Czy można zrekonstruować człowieka na podstawie aktywności w Google? Film-projekt społeczny odtwarza w detalach osobę wraz z jej charakterem. Efekt jest porażający.

Eksperyment, projekt interaktywny i film w jednym. Czy można zrekonstruować człowieka na podstawie pięcioletniej historii aktywności w Google? Czy można stworzyć sobowtóra, który nie zna „oryginału”, ale zna jego świadome i nieświadome aktywności w sieci? Film-projekt społeczny odtwarza w detalach osobę wraz z jej charakterem i profilem psychologicznym. Efekt jest porażający. Widzimy reakcje odtwarzanej osoby. Film ilustruje, jak nawet nieliczne dane w sieci wystarczają do identyfikacji potrzeb, zainteresowań, opinii i osobistych cech. Pokazuje niebezpieczną tendencję algorytmów do jednoznacznego klasyfikowania ludzi i definitywnego przewidywania naszych zachowań. A stąd już blisko do manipulacji.  Ludzie nie są stali, podlegają ciągłym zmianom, czego algorytmy nie uwzględniają. Specjaliści z branży punktują też ich inne słabości, a w szczególności konserwatywne podejście do dynamiki ludzkich reakcji. Film uświadamia, jak nasze słabości, nawyki, choroby czy lęki mogą łatwo zamienić się w profity. 

Materiały PDF

  • Pobierz Od ciekawości do kreatywności – W jaki sposób przygotować się do zrealizowania filmu dokumentalnego?

  • Pobierz Wirtualna sobowtórka – Od ciekawości do kreatywności – scenariusz lekcji "Ja & ja – w realnym świecie i w internecie"


Inne filmy z cyklu UW: WYMIARY WOLNOŚCI W KINOWYCH KADRACH 2023/24