Werner Herzog. Radykalny marzyciel Werner Herzog: Radical Dreamer

reż. Thomas von Steinaecker 2022 Niemcy, Wielka Brytania, USA, Kanada 90 min.
2023 – CPH:DOC Kopenhaga, 2023 – MFF Santa Barbara, 2022 – FF Telluride, 2022 – Viennale, Wiedeń, 2022 – IDFA Amsterdam, 2022 – MFF Cork
Mistrz kina, artysta, poeta, poszukiwacz prawdy, marka, mem, aktor, legenda... Werner Herzog. Jak wyglądają jego artystyczne poszukiwania?

Mistrz kina, artysta, poeta, poszukiwacz prawdy, podróżnik w kolonialnym hełmie, marka, mem, aktor, oryginał nie do podrobienia, przepowiadacz katastrofy, legenda... Werner Herzog. Nikt nie potrafi opowiadać historii tak jak on, ale historia o nim jest równie fascynująca. Przeciągnął 320-tonowy parowiec przez górę w Peru, poddał aktorów hipnozie, rozmawiał z mordercami w celach śmierci. Gdy przegrał zakład, ugotował i zjadł swojego buta. Człowiek, który użyczył swojego głosu Simpsonom, grał w blockbusterach takich, jak „Mandalorian” i przeszedł na piechotę z Monachium do Paryża, aby nie dopuścić do samobójstwa krytyczki filmowej, którą podziwiał. Takie historie zrobiły z Herzoga kultową postać na całym świecie.

Dokument skupia się na jego drodze artystycznej. W filmie, oprócz pokazywanych po raz pierwszych archiwaliów i wywiadów, pojawiają się wypowiedzi Nicole Kidman, Chloé Zao, Patti Smith, Christiana Bale’a, Roberta Pattinsona oraz żony artysty – Leny Herzog i jego brata. Dają głębokie spojrzenie na jego życie codzienne. Fragmenty filmów Herzoga wprowadzają w klimat na granicy szaleństwa, a wszystko to daje wyczerpujący portret ikony kina – reżysera, który zawsze kierował się swoimi marzeniami i nigdy się nie poddawał. 

Inne filmy z cyklu UW: AKADEMIA FILMU DOKUMENTALNEGO CZ. 1, SEM. ZIMOWY 2023/24