Proces The Trial

reż. Siergiej Łoźnica 2018 Niderlandy 128 min.
2018 – TIFF Toronto, 2018 – MFF Wenecja, 2018 – IDFA Amsterdam, 2018 – MFF Hajfa
W 1930 roku w Moskwie grupa czołowych ekonomistów i inżynierów została oskarżona o spiskowanie przeciwko rządowi sowieckiemu. Zarzucono im zawarcie tajnego paktu z francuskim premierem Raymondem Poincarém i innymi zachodnimi przywódcami w celu przywrócenia kapitalizmu i spowodowania upadku ZSRR. Zarzuty były sfingowane, ale wszyscy zostali zmuszeni do przyznania się do zbrodni, których nigdy nie popełnili


Film Siergieja Łoźnicy ukazuje tę pokazową machinę państwowego terroru stworzoną przez Stalina w celu legitymizacji jego władzy. Dzięki pieczołowicie wybranym i odrestaurowanym czarno-białym archiwalnym nagraniom, mamy szansę przyjrzeć się procesowi, w którym wszyscy z premedytacją kłamali – od oskarżonych, przez świadków, aż po sędziów. Obserwujemy sfabrykowane zeznania w połączeniu z fragmentami nagrań demonstracji przeciwko francuskiemu premierowi podczas procesu, który obserwowały tłumy ludzi.

Oskarżeni świadczą przeciwko sobie, a nacisk położony jest na z góry ustalony i zaplanowany werdykt. Proces przypomina teatralny spektakl. Film Siergieja Łoźnicy pozwala zanurzyć się w totalitarnej rzeczywistości ZSRR. Ten utrzymany w kafkowskiej stylistyce fascynujący przykład dokumentalnego found footage okazuje się niezwykle aktualny dzisiaj, kiedy fake newsy i propaganda tworzone są przez rządy różnych państw dla realizacji politycznych celów.