Nie na miejscu Matter Out of Place

reż. Nikolaus Geyrhalter 2022 Austria 107 min.
2022 – Pardo Verde WWF Award, 2022 – Locarno FF, 2022 – Black Canvas Festival de Cine Contemporáneo, Meksyk: nagroda dla najlepszego reżysera, 2022 – Festival dei Popoli Florencja: nagroda dla najlepszego dokumentalnego filmu długometrażowego, 2022 – IDFA Amsterdam, 2022 – Viennale, Wiedeń, 2022 – DMZ FF, Goyang, Korea Południowa, 2022 – DOK Leipzig
Film pokazuje piękno naszej planety, jednocześnie uświadamiając, że trudno już znaleźć na niej miejsce, które nie byłoby zaśmiecone.

Czy rozmaite metody pozbywania się śmieci mogą stanowić dobry temat dla filmu? Tak, jeśli zabiera się za to austriacki reżyser Nikolaus Geyrhalter. Najwyższa jakość zdjęć i dźwięku pozwalają przenieść się do odległych zakątków globu: do alpejskich kurortów, rajskich Malediwów, Nepalu i na koniec na pustynię w Nevadzie, podczas Festiwalu Burning Man. Patrząc, jak ludzie w tych miejscach pozbywają się odpadów, poznajemy lepiej naszą naturę początku XXI wieku i jej wpływ na planetę. Ten zadziwiająco piękny film, nagradzany na wielu filmowych festiwalach, wprowadza publiczność w dysonans, który długo z nią pozostaje. Angielski tytuł filmu „Matter out of Place” jest naukowym określeniem przedmiotu, który nie powinien się w danym miejscu znajdować. Film, pokazuje piękno naszej planety, jednocześnie uświadamiając, że trudno już znaleźć na niej miejsce, które nie byłoby zaśmiecone.

Inne filmy z cyklu UW: AKADEMIA FILMU DOKUMENTALNEGO CZ. 1, SEM. ZIMOWY 2023/24