Nie jestem twoim murzynem I Am Not Your Negro

reż. Raoul Peck 2016 USA/Francja/Belgia/Szwajcaria 89 min.
Nagroda BAFTA w kategorii najlepszy film dokumentalny, nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017.
Raoul Peck w nominowanym do Oscara® „Nie jestem twoim murzynem" opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA


Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści. Nie jestem twoim murzynem" otrzymał nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.

Materiały PDF

  • Pobierz Od ciekawości do kreatywności – W jaki sposób przygotować się do zrealizowania filmu dokumentalnego?

  • Pobierz Nie jestem twoim murzynem – Od ciekawości do kreatywności – scenariusz lekcji Co możemy zrobić? Lekcja z przeciwstawiania się segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych


Inne filmy z cyklu UW: AKADEMIA FILMU DOKUMENTALNEGO CZĘŚĆ 1 SEM. ZIMOWY 2022/2023