Miúcha. Głos bossa novy Miúcha, The Voice of Bossa Nova

reż. Daniel Zarvos, Liliane Mutti 2022 Brazylia, Francja, USA 98 min.
2022 – FF Telluride, 2022 – MFF Toronto, 2022 – IDFA Amsterdam
Piosenkarka i kompozytorka Miúcha jest bohaterką filmu o życiu, karierze i emancypacji w zdominowanym przez mężczyzn świecie bossanovy i samby.

Piosenkarka i kompozytorka Miúcha jest bohaterką filmu o życiu, karierze i emancypacji w zdominowanym przez mężczyzn świecie bossanovy i samby. Narracja filmu jest oparta na listach, nagraniach audio, zdjęciach i poddanych animacji filmowej akwarelach Miúchy. Historia filmu dzieje się na przestrzeni lat 60.-80. XX wieku. Tłem dla osobistych materiałów artystki są fragmenty filmów Jonasa Mekasa, Shirley Clarke czy Marie Menken.

Film pokazuje nastrój epoki i miejsc, w których tworzyła artystka. Jej walka o pozycję była typową drogą, jaką podążały wówczas kobiety-artystki. Była żoną twórcy Bossanovy, João Gilberto, partnerką muzyczną Toma Jobima, Stana Getza i Viniciusa de Moraesa. Te wielkie nazwiska muzyki lat 60. i 70.XX wieku pomijały rolę Miúchy w ich procesie twórczym. Pojawiła się co prawda na okładce płyty Jobima i Getza, ale nie wymieniono jej wśród autorów nagranej na płycie muzyki. Dynaniczna energia Miúchy i jej kreatywność były jednak nie do zdławienia. Miúcha stała się legendą muzyki i symbolem walki o emancypację kobiet w sztuce