I król rzekł: "Co za fantastyczna maszyna!" And the King Said, What a FANTASTIC MACHINE

reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck 2023 Szwecja, Dania 88 min.
2023 – MFF Berlin, 2023 – CPH DOX Kopenhaga, 2023 – FF Sundance: Nagroda Specjalna Jury
Zabawna i przewrotna podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej – od pierwszego pokazu filmowego po viralowe nagrania w social mediach.

Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów.

Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie. Łączy propagandowe materiały o Władimirze Putinie i Kim Jong-unie, z materiałami zza kulis grupy bojowników ISIS w Jemenie, newsami transmitowanymi na żywo, klipami rosyjskiej młodzieży wykonującej karkołomne akrobacje na szczycie najwyższych budynków świata, newsami transmitowanymi na żywo, a także wstrząsającymi fotografiami prasowymi przedstawiającymi przemoc.

Film poszerza nasze rozumienie wizualnego świata, w którym obecnie żyjemy. Zadaje pytanie o niekontrolowaną obsesję ludzkości na punkcie obrazu i społeczne konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Bada wpływ kultury medialnej na społeczne zachowania, a także skutki, jakie niesie ze sobą fakt bycia narażonym na miliardy obrazów konkurujących codziennie o naszą uwagę. Aparat to fantastyczny wynalazek, o ile nie jest traktowany jako maszyna napędowa wartego miliardy euro przemysłu wizualnego.

Materiały PDF

  • Pobierz I król rzekł: "Co za fantastyczna maszyna!" – Od ciekawości do kreatywności – scenariusz lekcji "Jak kamera zmienia świat?"

  • Pobierz Od ciekawości do kreatywności – Scenariusz filmu dokumentalnego


Inne filmy z cyklu Labirynty sieci