Dziki The Wild One

reż. Tessa Louisse-Salomé 2022 Francja 94 min.
2022 – Tribeca IFF: Award Best Cinematography, 2022 – Festival 2 Valenciennes: Jury Prize, 2022 – Cork IFF, 2022 – Denver FF, 2022 – American Film Festival, Wroclaw
Film, którego narratorem jest Willem Dafoe, bada spuściznę Jacka Garfeina – nieżyjącego już filmowca, współzałożyciela i nauczyciela legendarnego Actors Studio.

Filmowa podróż po życiu i twórczości nieżyjącego już Jacka Garfeina – ocalałego z Holocaustu współzałożyciela i nauczyciela legendarnego Actors Studio, słynnego reżysera z Broadwayu i kontrowersyjnego filmowca. Zdaniem Marlona Brando ​​aktorstwo jest podstawowym mechanizmem przetrwania, a urodzony w Czechach Garfein zdał sobie z tego sprawę już w młodym wieku. Wykorzystał swoje umiejętności aktorskie, aby uniknąć pewnej śmierci w Auschwitz i Bergen Belsen. Po przybyciu do Ameryki po II wojnie światowej przeniósł swoje traumatyczne doświadczenia na sztukę. Po mistrzowsku reżyserował spektakle teatralne i filmy poruszające tematy tabu, takie jak homoseksualizm, rasizm, faszyzm, kult militaryzmu, przemoc czy seksizm. Prowadząc Actors Studio, odkrył i wychował nowe pokolenie aktorów, w tym Jamesa Deana, Steve’a McQueena czy Bena Gazzarę, których wspaniałe filmowe kreacje zrewolucjonizowały amerykańskie kino.

Film, którego narratorem jest Willem Dafoe, bada nie tylko spuściznę Garfeina jako jednego z największych amerykańskich artystów konfrontujących się z cenzurą i angażujących się w kontrowersyjne kwestie społeczne, ale także ujawnia, w jaki sposób sztuka może czerpać z osobistej pamięci, aby lepiej wyjaśnić współczesność.