Zapisy szkół ponadpodstawowych na nowy cykl Filmowe Piątki z Klasą. Akademię Dokumentalną w Kinotece!

W najbliższym semestrze zajęć szkolnych w ramach programu zaprezentujemy pięć fascynujących filmów, których projekcje połączone zostaną ze spotkaniami edukacyjnymi z obszaru krytycznego odbioru mediów, rozwoju psychologicznego, ekologii, wielokulturowości. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu w piątki o godz. 12 w Kinotece. Cena udziału w projekcji i spotkaniu osoby uczniowskiej to 16 zł. Nauczyciele i nauczycielki nie ponoszą kosztu udziału w wydarzeniach i otrzymają bezpłatnie scenariusze lekcji, zachęcające do rozwinięcia poruszonych tematów w szkołach. Zapisy: akademia@againstgravity.pl

W cyklu Filmowych Piątków z Klasą. Akademia Dokumentalna w Kinotece poprzez rozbudzenie ciekawość otaczającego świata przedstawionego w pasjonujący sposób w filmach z repertuaru Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, chcemy pomóc w nauczania odnajdowania się w dorosłości, która wkrótce będzie udziałem osób uczęszczających do szkół ponadpodstawowych. Specjalnie przygotowane przez naszych ekspertów materiały edukacyjne i spotkania problematyzujące przywołane w filmach zagadnienia są dodatkowym narzędziem w tym procesie.

29 września (piątek) o godz. 12 w Kinotece odbędzie inauguracyjny cykl pokaz filmu „I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!”, reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck, po którym odbędzie się skierowane do młodzieży spotkanie z Kają Klimek, edukatorką, tłumaczką, krytyczką filmową i popkulturowa. „I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!” to filmowa podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood. Film zadaje pytanie o niekontrolowaną obsesję ludzkości na punkcie obrazu i społeczne konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Stanowi narzędzie nauki krytycznego odbioru współczesnych przekazów medialnych, którymi jesteśmy otoczeni.
 

Film “Georgie ma się dobrze”, który zaprezentujemy już 13 października, otrzymał rekomendację i Znak Jakości ZEF (Zespołu Edukatorów Filmowych).

13 października o godz. 12:00 odbędzie się pokaz filmu “Georgie ma się dobrze” (Scrapper, reż.  Charlotte Regan, Wielka Brytania 2023, 84 min)

Obszary edukacyjne: budowanie relacji opartych na zaufaniu, wyrażanie potrzeb, relacje z opiekunami i nauczycielami, świadomy rozwój emocjonalny i psychologiczny

Opis filmu: Kipiąca energią, zabawna i wzruszająca opowieść o relacji ojca i córki, która otrzymała Nagrodę Główną w konkursie międzynarodowym  w Sundance. Chociaż Georgie ma dopiero 12 lat, potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Po śmierci matki postanowiła udawać, że mieszka z wujkiem. Zarabia na życie, kradnąc rowery z najbliższym kumplem – Alim. Mieszkając na przedmieściach Londynu, nikomu nie może w pełni zaufać. Kiedy nagle pojawia się w jej życiu ojciec, Jason, Georgie nie wita go z otwartymi ramionami. Powoli zaczynają oswajać się ze swoją obecnością i zbliżać, co z humorem ogrywa aktorski duet Loli Campbell i Harrisa Dickinsona (gwiazdy „W trójkącie” Rubena Ostlunda). W efekcie otrzymujemy szaloną historię przyjaciół, którzy przy okazji stają się rodziną.

Spotkanie poprowadzi: Dominika Cieślikowska – psycholożka i trenerka umiejętności antydyskryminacyjnych

ZWIASTUN: GEORGIE MA SIĘ DOBRZE I zwiastun

Kolejne spotkania mają na celu:

 • rozbudzenie ciekawości i potrzeby zrozumienia innych kultur oraz religii, do czego zachęcą projekcja filmu „A wrony są białe”(„Crows Are White”), reż. Ahsen Nadeem i spotkanie z Piotrem Stasikiem, nagradzanym na międzynarodowych festiwalach filmowych reżyserem i edukatorem, które odbędą się 10 listopada o godz. 12:00 w Kinotece

  Opis filmu: Od ponad tysiąca lat tajemnicza buddyjska sekta mnichów zamieszkuje odosobniony klasztor w Japonii, gdzie praktykuje akty ekstremalnej fizycznej wytrzymałości w dążeniu do oświecenia. Pochodzący z muzułmańskiej rodziny reżyser, próbując znaleźć odpowiedź na temat swojej wiary i życia osobistego, wyrusza do klasztoru w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sens i cel tych tajemniczych praktyk.
  Chce je udokumentować, ale kiedy przybywa na miejsce, jego obecność nie jest mile widziana. Jedynym mnichem, który chce z nim rozmawiać, jest Ryushin – obrazoburczy młody outsider, kochający słodycze i heavy metal tak samo jak buddyjskie śpiewy. Reżyser nawiązuje z nim przyjaźń, która zaprowadzi ich obu do odkrycia wyższych prawd, ale i do kłopotów. Kręcony przez pięć lat     i na trzech kontynentach film to osobisty obraz twórcy, który w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju oraz prawdy opowiada o transformacyjnej podróży. W jej trakcie uczy się akceptować sprzeczności, odmienne wartości, prawdy i pragnienia. Uświadamia sobie również, że każdy człowiek jest stale w procesie rozwoju i przez całe życie podlega zmianom. Ten pięknie nakręcony film drogi (dosłownie i w przenośni) jest pełny humoru i dystansu do naszej rzeczywistości.

 • naukę rozumienia mechanizmów rządzących mediami społecznościowymi i dbania o siebie w przestrzeni internetu za pomocą filmu „Instagramowa rodzina” („Girl Gang”), reż. Susanne Regina Meures i spotkania, które poprowadzą edukator i trener Michał Tęcza oraz psycholog i psychoterapeuta Michałem Sawicki. Wydarzenie jest zaplanowane na 15 grudnia, godz. 12:00 w Kinotece

  Opis filmu: Czternastoletnia Leonie jest influencerką, mieszkającą z rodzicami pod Berlinem. Ma ponad milion fanów, a korporacje nieustannie wysyłają jej produkty do reklamowania na Instagramie. Matka z ojcem szybko zdają sobie sprawę z finansowego potencjału córki i zostają jej menadżerami. Chcą, aby miała lepsze życie niż oni – we wschodnim Berlinie, przed upadkiem muru. Oddają się całkowicie karierze Leo, ale życie dziewczyny złożone z reklamowanych postów, negocjacji z markami produktów, presji fanów oraz hejterów, zamienia się w wypełnione nieustającą presją więzienie.
  Reżyserka przez cztery lata obserwuje sukces komercyjny nastolatki oraz próbujących nadążyć za nim rodziców.

 • zbliżyć do rozumienia świata przyrody i rozbudzić potrzebę jego ochrony, oglądając film „Pieśni wielorybów” („Whale Nation”), reż. Jean-Albert Lièvre. Spotkanie po projekcji 5 stycznia o godz. 12:00 w Kinotece poprowadzi Dyba Lach, dokumentalistka i autorka transmedialna.

  Opis filmu: Czy wiesz, że wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat? Przez tysiące lat skutecznie strzegły sekretu swojej „pieśni”. Czy to środek komunikacji na odległość, który mógłby konkurować swobodnie z internetem? Narzędzie do przekazu międzypokoleniowego i geolokalizacji? Film zabiera nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując historię tych niezwykłych stworzeń. Zainspirowany bestsellerowym audiobookiem Heathcote'a Williamsa „Whale Nation” dokumentuje społeczność wielorybów, z ich niezwykłymi zdolnościami i bogatym, złożonym życiem społecznym. Przyjmuje oryginalną perspektywę – wieloryb opowiada tu swoją historię, a my mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich.
  W obliczu zmian klimatycznych ich rola okazuje się kluczowa. Przyczyniają się do zapewnienia równowagi na Ziemi. Film, tworzony z niezwykłą troską o przyrodę, ostrzega przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wieloryby i konsekwencjami, jakie może przynieść ich zniknięcie. Narratorem jest nagrodzony Oscarem® francuski aktor i piosenkarz Jean Dujardin. Oprócz spektakularnych ujęć, podkreślających piękno natury, wrażenie robi także oryginalna ścieżka dźwiękowa, w której wykorzystano m.in. muzykę Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Felixa Mendelssohna, Leonarda Cohena, Jona Thora Birgissona, Orri Pall Dyrasona czy Georga Holma.

Zapisać klasę na projekcję, można wysyłać zgłoszenie na adres: akademia@againstgravity.pl Więcej informacji o cyklu jest dostępnych na stronie: Akademiadokumentalna.pl

Organizatorami Filmowych Piątków z Klasą. Akademii Dokumentalnej w Kinotece są: Against Gravity, Fundacja Okonakino, Akademia Dokumentalna, Kinoteka