Udział zapisanych na pokaz i szkolenie nauczycieli i nauczycielek jest bezpłatny. W programie Rady Nauczycielskiej Akademii Dokumentalnej organizowanej w semestrze letnim 2024 znalazł się m.in. film „Efekt Youtube'a” Alexa Wintera, ekskluzywna przedpremiera 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity dla osób nauczycielskich, oraz premierowo pokazywany film „Copa 71” Rachel Ramsay i Jamesa Erskine’a o historii równouprawnienia kobiet w piłce nożnej! Poszczególne pokazy i spotkania będą odbywały się w Kinotece lub online. Zapisane osoby otrzymają certyfikaty udziału w szkoleniach. Zapraszamy!

„Siostrzeństwo świętej sauny” i spotkanie na Dzień Kobiet

8 marca o godz. 16 zapraszamy do Kinoteki na pokaz filmu „Siostrzeństwo świętej sauny” Anny Hints, który otrzymał nagrodę za Najlepszą Reżyserię na festiwalu Sundance i Prix Arte – nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego Europejskiej Akademii Filmowej. Po pokazie odbędzie się szkolenie Jak aktywnie wykorzystywać ideę siostrzeństwa?, które poprowadzą Małgorzata Bazan, nauczycielka konsultantka Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Film Anny Hints to opowieść o sile siostrzeństwa, pięknie każdego ciała i oczyszczającej mocy saun. „Siostrzeństwo świętej sauny” zabiera widownię w podróż w głąb życiodajnego lasu. Tam grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się zrelaksować, śpiewać i gotować, ale przede wszystkim dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty. W rozgrzanej, intymnej przestrzeni wypędzają z siebie lęki i wstyd, odzyskując energię do życia. Ta uniwersalna historia kręcona przez 8 lat przedstawia także fenomen estońskiej dymnej sauny wpisanej na Listę UNESCO.

Przedpremiera 21. festiwalu MDAG: „Efekt Youtube’a” dla osób nauczycielskich!

W ramach Rady Nauczycielskiej Akademii Dokumentalnej – przedpremierowo 5 kwietnia, o godz. 16 w Kinotece odbędzie się specjalny, ekskluzywny pokaz filmu „Efekt Youtube’a” („The Youtube Effect”) Alexa Wintera dla naczycieli_lek i pedagogów_żek. Po projekcji szkolenie poprowadzą Zuzanna Piechowicz, związana od 2008 roku z Radiem TOK FM, która jako trenerka prowadzi warsztaty z profilaktyki zdrowia psychicznego, komunikacji i kreatywności, oraz Małgorzata Bazan, nauczycielka konsultantka Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Film będzie miał Polską Premierę w ramach 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, który w tym roku obędzie się w dniach 10-19 maja w kinach i 21 maja – 3 czerwca online.

Najnowszy dokument Alexa Wintera („Deep Web”, „Kwity z Panamy”, „Zappa”) przedstawia rozwój YouTube’a, najpopularniejszego na świecie serwisu do demokratycznego udostępniania filmów. Uruchomiony w 2005 roku YouTube stał się imperium wartym aż 300 miliardów dolarów, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesną przestrzeń medialną. Aby zachęcić twórców i utrzymać zaangażowanie użytkowników, YouTube stworzył algorytm, który stara się przewidzieć, jakie treści będą najbardziej popularne wśród użytkowników_czek. Jakie etyczne zagrożenia wiążą się ze współczesnym funkcjonowaniem YouTube’a, których powinniśmy być świadomi? Czy wpłyną po popularność serwisu? Między innymi na te pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas spotkania.

„Copa 71” premierowo na 21. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity

Latem 1971 najlepsze drużyny kobiet rywalizowały w piłce nożnej w Meksyku. Copa 71 nadal plasuje się w historii jako sportowe wydarzenie kobiet, które – bez wsparcia FIFA - odniosło ogromny sukces i przyciągnęło w historii największą widownię. Dlaczego więc nie zapisało się w powszechnej świadomości? Film Rachel Ramsay i Jamesa Erskine’a to opowieść o długiej historii walki o równouprawnienie w kobiecej piłce nożnej. Czy dziś możemy już mówić o równości w sporcie kobiet? Webinar z dziennikarzem sportowym Piotrem Żelaznym i Małgorzatą Bazan, nauczycielką konsultantką WCIES-u, odbędzie się w piątek 24 maja o godz. 16 w ramach 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Film zostanie udostępniany online.

Dziś futbol kobiet jest jedną z najprężniej rozwijających się dyscyplin sportowych świata. Czy poprzez historię piłki nożnej kobiet możemy przyjrzeć się, jak w soczewce, latom walki o równe prawa? Czy współcześnie, w szkole dziewczynki mają równy dostęp do aktywności tradycyjnie przypisanych chłopcom? Jak przeciwdziałać kulturowym nierównościom? Między innymi na te pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas rozmowy i szkolenia, które poprowadzą Piotr Żelazny, absolwent filozofii, dziennikarz sportowy, założyciel, pomysłodawca, pisarz, wydawca i redaktor naczelny „Kopalni – sztuki futbolu”, niezależnego magazynu piłkarskiego, współpracował m.in. z „Przekrojem”, „Rzeczpospolitą”, „Esquire”, „Tygodnikiem Powszechnym”, oraz Małgorzata Bazan, nauczycielka konsultantka Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

W ramach projektu Rady Nauczycielskiej Akademii Dokumentalnej, składającego się z cyklu comiesięcznych szkoleń, zapraszamy nauczycieli i nauczycielki do dialogu na temat najlepszych form wykorzystania narzędzia, jakim jest film dokumentalny, w pracy z młodzieżą.

Organizatorami Rady Nauczycielskiej Akademii Dokumentalnej są: Fundacja Okonakino, Akademia Dokumentalna, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych oraz Kinoteka. Partnerami projektu są Against Gravity oraz Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Rekomendacja merytoryczna: redakcja „Newsweek Psychologia Dziecka” i „Newsweek Psychologia Nastolatka”.